کنار سفره انعام بنشین

 

کیفیت نزول

 

از گروهى از جمله «عکرمه» و قتاده» آورده‏اند که تمام آیات این سوره مبارکه در یک شب در مکّه و در کنار خانه خدا بر قلب پاک پیامبر نور فرود آمد وهفتاد هزار فرشته با نداى دلنواز ستایش و تسبیح، آن را همراهى مى‏نمودند. پیامبر گرامى با دریافت آن از فرشته وحى با همه وجود به ستایش و تنزیه خدا برخاست و گفت: «سبحان الله العظیم» و آنگاه به سجده رفت. و پس از سجده‏اى طولانى نویسندگان وحى را فراخواند و آنان همان شب آن سوره مبارکه را با تلاوت پیامبر نوشتند. در این سوره مبارکه بیشتر روى سخن با شرک گرایان و کسانى است که روز رستاخیز را دروغ مى‏شمارند.

 

 پاداش تلاوت

 

‏ 1 - در مورد پاداش تلاوتِ این سوره مبارکه، از پیامبر گرامى آورده‏اند که فرمود: سوره انعام بطور یکباره بر من فرود آمد و به هنگام آمدنش هفتاد هزار فرشته با ستایش و تسبیح خداى یکتا آن را همراهى نمودند؛ هرکس این سوره را تلاوت کند، همان هفتاد هزار فرشته به شمار هر آیه‏اى یک شبانه روز بر او درود و صلوات مى‏فرستند. «فمن قرأها صلى علیه اولئک السّبعون الف ملک بعدد کلِّ آیةٍ من الانعام یوماً و لیلة.»

 2 - و نیز «جابر بن عبدالله» آورده‏است که پیامبر گرامى فرمود: هرکس سه آیه از آغاز سوره انعام را تلاوت کند، خدا چهل هزار فرشته، بر او مى‏گمارد تا پاداشى بسان پاداش عبادت آنان را تا روز رستاخیز در پرونده عمل او بنویسند و فرشته‏اى از آسمان هفتم با سلاحى آهنین نزد او فرود مى‏آید تا هرگاه شیطان خواست او را وسوسه کند، با آن سلاح بر فرق آن موجود پلید بکوبد و او را از آن بنده خدا دور سازد.

 هرکسى خواسته‏اى دارد و بر آورده شدن آن را از خدا مى‏خواهد، نخست باید وضو سازد و چهار رکعت نماز با سوره «حمد» و «انعام» بخواند و پس از پایان قرائت آن، دستها را به سوى آسمان بگیرد و این گونه دعا کندبه خداى سوگند اگر پس از آن نماز این دعا را با اخلاص بخواند و خواسته‏هاى خویش را از آفریدگار هستى بخواهد، به او ارزانى خواهد شد.

 

 

 3 - و نیز از حضرت صادق‏علیه السلام آورده‏اند که فرمود: «نزلت سورة الانعام جملة واحدة شیّعها سبعون الف ملک حتى نزلت على محمدٍ (ص) ....» سوره انعام یکباره فرود آمد و هفتاد هزار فرشته آن را همراهى کردند و گرامى داشتند؛ چرا

قرآن کریم

که در هفتاد جاى آن نام مقدّس خدا آمده است. اگر مردم مى‏دانستند که در تلاوت شایسته و بایسته آن چه پاداش پر شکوهى است، آن را از دست نمى‏دادند. آنگاه فرمود: هرکسى خواسته‏اى دارد و بر آورده شدن آن را از خدا مى‏خواهد، نخست باید وضو سازد و چهار رکعت نماز با سوره «حمد» و «انعام» بخواند و پس از پایان قرائت آن، دستها را به سوى آسمان بگیرد و این گونه زمزمه کند: «یا کریم! یا کریم! یا کریم! یا عظیم! یا عظیم! یا عظیم! یا اعظم من کل عظیم، یا سمیع الدعاء، یا من لا یغیّره اللیالى و الایام. صل على محمد و آل محمد. و ارحم ضعفى وفقرى وفاقتى و مسکنتى یا من رحم الشیخ یعقوب حین رد علیه یوسف قرة عینه. یا من رحم ایوب بعد طول بلائه. یا من رحم محمداً و من الیتم آواه و نصره على جبابرة قریش و طواغیتها و امکنه منهم. یا مغیث، یا مغیث، یا مغیث...» به خداى سوگند اگر پس از آن نماز این دعا را با اخلاص بخواند و خواسته‏هاى خویش را از آفریدگار هستى بخواهد، به او ارزانى خواهد شد.

 4 - و نیز از حضرت رضا علیه السلام آورده‏اند که فرمود: سوره «انعام» یکجا فرود آمد و هفتاد هزار فرشته با نداى دلنواز ستایش و بزرگداشت خدا آن را همراهى کردند. هرکسى این سوره مبارکه را آن گونه که شایسته است تلاوت کند، فرشتگان تا روز رستاخیز به حساب او خداى را تسبیح مى‏گویند. «فمن قرأها سبّحوا له الى یوم القیامة ....»

5 - از «ابن عباس» آورده‏اند که: هر کس سوره انعام را هر شب تلاوت کند و آنگاه به بستر برود، در روز رستاخیز از کسانى است که از آتش در امان خواهند بود و آتش را نخواهد دید. «من قراء سورة الْأَنعام فى کلِّ لیلة کانَ من الامنین یوم القیامة و لم یر النّار بعینه ابداً.»

 می توان نتیجه گرفت جلسات ختم انعام  دارای مستند شرعی و روایی است.اما باید مراقب آفات دیگر آن مانند خودنمایی ،خودارایی،عدم توجه به معانی و حقایق آیات بود.

پس می توان نتیجه گرفت جلسات ختم انعام  دارای مستند شرعی و روایی است.اما باید مراقب آفات دیگر آن مانند خودنمایی ،خودارایی،عدم توجه به معانی و حقایق آیات بود.به همین منظور به تبیین موضوعات سوره می پردازیم.

 

قرآن

دورنمایى از سوره مبارکه

در این سوره مبارکه، قرآن بیش از هر چیز، مردم را به توحید و یکتا پرستى، به شناخت اصل رسالت و وحى و پیام آوران خدا، به معاد شناسى و ایمان به روز رستاخیز و حساب و کتاب و پاداش و کیفرو بهشت و دوزخ، فرا مى‏خواند و در قالب‏ها و تعابیر گوناگونى، پوچى و بى‏پایگى منطق شرک و شرک گرایان را برملا مى‏سازد، تا بدین وسیله دست انسان را بگیرد و او را از تاریکیهاى کفرو بیداد، جهل و استبداد و خود پرستى و حقارت، به توحید و تقوا و عدالت و ایمان اوج بخشد.

 اگر بخواهیم دورنمایى از بحث‏هاى متنوّع و موضوعات سازنده و مقررات جانبخش این سوره را در بخشهاى کلّى به تابلو بریم، با این موضوعات و عناوین ارزشمند روبرو مى‏گردیم؛ با موضوعاتى نظیر: اصل توحیدگرایى و یکتا پرستى، پدیده وحى و رسالت، شناخت پیامبران و پرتوى از شخصیت بزرگ آنان، شناخت جهان پس از مرگ و روز رستاخیز، پیکار همه جانبه با آفت ویرانگر و انحطاط آفرینِ شرک و شرک‏گرایى، مبارزه با بدعتهاى ساخته و پرداخته شرک گرایان، نبرد با اوهام و خرافات و بافته‏هاى دست و پاگیر جاهلیت، تدبّر در پدیده مرگ و حیات، منطق پوشالى کفر گرایان، دسته‏هاى کفر گرایان، بیداد پیشه‏ترین انسانها، سرنوشتِ رسواى شرک گرایان، حق ناپذیران، ابوطالب قهرمان ایمان و دفاع از حق، آرزوهاى بیهوده.

البته باید توجه کرد چون سوره انعام تقریبا مشتمل بر دو جزء هفتم و هشتم است در نتیجه دارای مفاهیم پر شماری دیگر مانند موارد ذیل می باشد: زیانکاران واقعى و روز دیدار، زندگى این جهان و آن جهان، سنّت‏هاى تغییر ناپذیر خدا، پرتوى از الطاف خاصّ خدا به پیامبر، چرا حق ستیزى؟! رستاخیز همه موجودات، راه فطرت به سوى خدا، واکنش جامعه‏هاى پیشین در برابر دعوتهاى پیامبران، فرجام سیاه اندرز ناپذیران، ارزانى دارنده نعمت‏ها، نابود کننده ستمکاران، آیا آگاهان و ناآگاهان برابرند؟! پیکار بابرترى جوییها و تبعیضات ظالمانه، آزمون انسانها، کلیدهاى غیب نزد اوست، قدرت وصف ناپذیر خدا، نجات بخشِ راستین انسانها، بازیگرانِ بادین خدا را رها کن، ما، و واپسگرایى؟ چرا شرک گرایى؟ مراحل گوناگون رشد و کمال، شیوه جالب و درس آموز ابراهیم، پیامبران و سه نعمت گران، انکارگران وحى و رسالت، ستمکارترین انسانها کیست؟ شگفتیهاى آفرینش، با این همه دلیل و نشانه بازهم شرک و ارتجاع؟ بینش‏ها و روشنگریها، حق ستیزى درژست حقجویى، شیطانهاى جن و انس، و..

جانتان از خوان آسمانی قرآن فربه باد!

 

گروه دین و اندیشه تبیان_رضاسلطانی

/ 2 نظر / 61 بازدید
سارا

سلام وبلاگ قشنگی داری به منم سر بزن سارا

Neo

سلام من در زمینه هک و امنیت و برنامه نویسی فعالیت دارم اگر دوست داری با هم آشنا شیم